Togstrækningen mellem Helsinge og Tisvildeleje blev fejret her til formiddag – et 100-års jubilæum lørdag d. 13 juli 2024
![]()
Den 18. juli i år er det nemlig præcis 100 år siden, at toget kørte på togstrækningen mellem Helsinge og Tisvildeleje for første gang.
Det blev som sagt fejret denne lørdag d. 13 juli 2024 i Tisvildeleje med flere taler, udstilling, musikalsk underholdning og ikke mindst kørsel med et veterantog på togstrækningen havde folk mulighed for at komme med på.
Jeg var i anden sammenhæng forbi dagens fejring og trods lidt regnvejr, så det ud til at de fremmødte hyggede sig ![]()
![]()
Jeg kan da selv huske tilbage på mange gode timer med “grisen”, da jeg dengang i 80 èrne skulle læse videre efter endt skoletid på den lokale folkeskole i Vejby.
Uha det er godt nok mange år siden ![]()




Det kan du se mere om dagens fejring af togstrækningen på Kattegat.nu